Sizden Uzaklaşan Eşinizi, Geri Kazanmanın 10 Altın Kuralı

Sizden Uzaklaşan Eşinizi, Geri Kazanmanın 10 Altın Kuralı
14
Şub

Sizden Uzaklaşan Eşinizi,

Geri Kazanmanın 10 Altın Kuralı

Eşinizin size ilgisinin azaldığını, sizden uzaklaştığını mı hissediyorsunuz? O zaman yalnız değilsiniz. Evliliğinde bir çok kadın zaman zaman bu his içine girer. Ne oldu da size kendinizi bir zamlar prenses gibi hissettiren eşinize ne oldu? Bir zamanlar peşinizden koşan, size arzu ile bakan, sürprizler yapan o adam şimdi nerede? Size bir iyi bir de kötü haberim var. Kötü haber şu ki evliliğinizde sorun çanları çalıyor. İyi haber ise; evliliğinizi kurtarmak elinizde…

Erkekler Neden Eşinden Uzaklaşır?

Evliliklerde erkelerin eşlerinden uzaklaşmasına neden olan bir çok faktör vardır. Ve her evlilik için de ayrı ayrı liste yapmak mümkün. Fakat hemen hemen eşinin uzaklaştığını söyleyen kadınları dinlediğimizde uzaklaşma sebebi farkında olmasanız da, eşinizin size duyduğu öfke ve kırgınlıktır. Eşiniz içindeki öfke ve kırgınlığa yenik düştüğünde, size yakın ve sıcak davranmak istese de unutamadığı yaşanmışlıklar, kapatamadığı eski defterler onun size yaklaşmasını engeller. Unutmak ve affetmek kadınlara nazaran erkeklerde aşılması çok büyük bir engel gibi ilişkilerinin ortasında durur.

Öfke ve kırgınlık birbirini takip eden iç içe geçmiş ve evliliği yavaş yavaş köklerinden zehirleyen bir duygudur. Çözüme kavuşmadığı sürece evlilik gün be gün sona doğru sürüklenir. Elbette bu duygular bir günde ulaşmaz. Herkesin olduğu gibi eşinizin de bir kotası vardır ve yavaş yavaş o dolmuştur. Ve bu ilerleyişte ki başrol oyuncusu da maalesef sizsiniz.

“Sürekli eleştirmek, asla taktir etmemek,başkaları ile kıyaslamak, yaptıklarını hiç onaylamamak, sık sık terslemek, her şeyden şikayet etmek, durmadan hayıflanmak, en ufak sorunu bile büyütmek, her zaman mutsuz bir kadın olmak..vb” size tanıdık geliyor mu? Bu özellikler size tanıdık geliyor ise eşinizin sizden uzaklaşması sürpriz olmasa gerek.

Sürekli eleştiren, şikayetçi olan, memnuniyetsiz ve mutsuz bir kadının evliliğindeki yıkım gücü atom bombası gibidir. İşte size eşinizi kazanmanın 10 altın kuralı;

1- Sorunlarınızı Konuşun; Sorunları görmezden gelerek ya da yok sayarak çözemezsiniz. Eşler arasında açık ve net iletişim, karşılıklı dürüstlük mutlu evliliğin temelini oluşturur.  Eşinize sizden uzaklaştığında ne hissettiğinizi ve durumu değiştirip ilişkinizi şifalandırmak için, yardımına ihtiyacınız olduğunu açıkça anlatın.

2- Birlikte Çözüm Yolları Arayın; Eşinizle aranızda tartışmalar yaratan konuları tek tek ele alın. Kendi hatalarınızı kabul edin ve birlikte neler yapabileceğinizi bulun.

3- Eşinizi Olduğu Gibi Kabul Edin; Eşinizi değiştirmekten ve başkaları ile karşılaştırmaktan vazgeçin. Onu olmadığı birine dönüştüremezsiniz. Baskıcı ya da kontrolcü olmaktansa onu anlamaya çalışın. Ona özen gösterin ama boğmayın, onunla ilginin ama sıkmayın.

4- Ona Değerli Olduğunu Hissettirin; Eşinizi beğendiğinizi, ona değer verdiğinizi, saygı duyduğunuzu hissettirin. İletişiminizi arttırın. Onu dinleyin, taktir edin, asla başkaları kıyaslamayın ve kesinlikle aşağılamayın.

5- Geçmişi Bugüne Taşımayın; Geçmişte herkes hata yapabilir. Fakat herkesin bir şansa ihtiyacı vardır. Eşinizde hata yapmış olabilir. Geçmişte yaptıklarını bugüne taşıyıp, onu yargılamayın, yaptıklarını başına kakmayın. Kendi yaptıklarınız için özür dilemeyi ve onu affetmeyi öğrenin.

6- Pozitif Olun, Pozitife Odaklanın;    En itici kadınlardan biri devamlı söylenen kadınlardır. Sürekli yakınan, sitem eden, her şeyden şikayetçi olan   birinin yanından hepimiz jet hızı ile kaçmak isteriz. Negatif düşünceler başkasından daha çok size zarar verir ve sizde dahil tüm çevrenizi mutsuz eder. Pozitif düşünün, pozitife odaklanın, konuşurken pozitif kelimeler seçin,pozitif cümleler kurun, bardağın dolu kısmına bakın ve boş kısmını yargılamayın. Ve tabi yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin.

7- Daha Fazla Sarılın; Tensel temasınızı arttırın, Bir sebep aramayın durup dururken ona sarılın.   Hiç beklemediği anda öpün, elini tutun, yanağını okşayın. Dokunmanın büyüsüne inanın.

8- Daha Fazla Birlikte Vakit Geçirin; İleride hatırlamak üzere mutluluk uyandıracak anılar biriktirin. Anı haritanızı genişletin.   Birlikte yapmaktan hoşlanacağınız aktiviteler yapın. Günlük yaşamın monotonluğundan kurtulacağınız ve baş başa kalacağınız küçük kaçamaklar, yürüyüş, piknik ayarlayın.

9- Cinselliğinizi Renklendirin; Yaşamınıza cinsel öncelik verin. Eşinizi geri çevirmeyin. Cinsel hayatınızı sıradanlıktan kurtaracak fantezilerle süsleyin. Kendinizi hayal gücünüze bırakın.

10- Yardım Alın; Elinizden gelen her şeyi yaptığınız halde, eşiniz size halen uzaksa ve evliliğinizde sorunlar devam ediyorsa muhakkak bir uzmandan yardım alın.

Sevinç Karakaya

İlişki Koçluğu

dişilik eğitimi

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir