Evlilik Öncesi Koçluk

customer-conversation

Evlilik, hayatımızda aldığımız ve yaşamımızda dönüm noktası oluşturacak en önemli kararlarımızdandır. Evlilik öncesi koçluk” kişilerin birbirlerini daha iyi tanımalarına, evlilik ile ilgili gerçekçi beklentileri oluşturabilmeleri için birbirleriyle etkili iletişim kurabilmenin yollarını keşfetmelerine ve olası sorunlarla nasıl baş edebileceklerini bilmelerine ve de evliliğe iyi bir başlangıç yapabilmelerini sağlamaktır.

Evlilik kararı almadan önce tarafların birbirlerini tanıması, bilmesi, araştırması, mümkünse büyüklere de danışması elbette önemlidir.  Fakat bununla  birlikte, ”evlilik öncesi koçluk” alarak, size bir yakınızın gözü ile değil de, sizi yönlendirmeden, yargılamadan, sadece konuştuklarınızı değil, satır aralarınızı dahi dinleyen, kendi doğrularınızı kendiniz bulmanızda destek olan, yol arkadaşlığı yapacak,   bu konudaki uzman bir Koç’ dan  danışmanlık alınması, sağlıklı kararlar adına önemlidir.

Evlilik Öncesi Kendinizi  ve Eş Adayını Tanıma

Evliliği-Kurtarmanın-Yolları-470x326Kişilerin mutlu olacağı, sağlıklı ve uzun soluklu bir evlilik  kurabilmeleri noktasında, en iyi kararı verebilmesi adına;  öncelikle kendisini çok iyi tanıması ve evlilikten, hayattan ne bekliyor, tespit etmesi gerekir.  Evlilik öncesi koçluk sürecinde, uzman koçumuzla, şu soruların cevabını ararsınız;

Ben bu evlilikten ne bekliyorum ?

Karşımdaki kişi bu beklentilere uygun olan doğru insan mı?

Hayattan ve evlilikten beklediklerimiz aynı doğrultuda mı?

Yaşama aynı pencereden bakabiliyor muyuz?

Yaşama birbirlerimizin pencerelerinden bakmaya ne kadar gayretli? yada Ne kadar tahammül edebiliyoruz?

Ona güvenebilir miyim?”  gibi bir çok sorunun cevabını bulmak da sizi destekler.

Ani bir duygusallık, bir anlık zorunluluktan kaynaklanan veya bulunduğu ortamdan ayrılmak için alınmış evlilik kararları çok sakıncalı ve çok risklidir.

Evlilik Öncesi Sıkıntılar Artarak Devam Eder;

Evlilik ”Olmazsa ayrılırım”, ”Evlenince Değişir”, ”Bundan da ne olacak” gibi düşüncelerle başlanamayacak kadar ciddi bir müessesedir. Ayrıca Kafanızda ”Acaba doğru kişi mi?”  soruları var ise, çevrem, ailem ne der diye, emin olmadan atılacak bir adım değildir.

Evlilik kararını vermeden önce kendi ilişkilerimizi iyi değerlendirip, iletişim kurma ile ilgili problemlerimiz varsa bunları çözümlemeden evlilik yolunda adım atmamalıyız. Evlilik öncesi yaşadığımız sıkıntılar evlilik sonrası yerini daha başka sorunlarla birlikte işin içinden çıkılması zor durumlara sokabilir.

Bu nedenle evlilik öncesindeki süreçte bilinçli bir şekilde hazırlanmamız gerekmektedir. Hem kendimiz hem de karşımızdaki kişiyle ilgili gerçekçi düşünmemiz gereken süreci çok iyi değerlendirmemiz gerekir.

Evlilik Öncesi Koçluk Size Ne Katar;

Evlilik kararı vermeden önce hazır olup olmadığımızdan emin olursunuz,

Evliliğe kendinizi nasıl hazır hissedersiniz? çözüm bulursunuz,

Evlilik öncesi kendimizi ve Eş adayınızı daha iyi tanıyabilirsiniz. Böylece kendinizi iyi değerlendirebilir  ve açıkça ifade edebilirsiniz,

Mutlu-Evliliğin-Sırları Sorun olacağını düşündüğümüz yönleri konuşabilirsiniz.

Evlilikten gerçekçi anlamda ne gibi beklentilerimiz olmalı, net bir şekilde belirlersiniz.

Yine karşı tarafın sizden ne beklediğinden ve bu beklentisine karşılık verebileceğinizden emin olursunuz.

Doğru kişi mi?

Krizleri, sorunları çözebilecek altyapı, sağduyu ve soğukkanlı yaklaşımları nasıl geliştirebiliriz?

Karşımızdaki kişiye güvenmek kendimize ne kadar güvendiğimiz ile de ilgilidir. Güven karşımızdaki kişiye açık olmayı gerektirir. Bu nedenle siz ne kadar açık olursanız, karşınızdaki kişinin de açılmasının o derece kolay olduğunu görürsünüz.

Evliliğe hazırlık aşamasında kişilere verilen koçluk hizmeti evliliklerinin sağlam temellere oturtularak gerçekleşmesinde çok önemli bir yer tutmaktadır.

 

Ön Başvuru Formu