İlişkinizde Cinsel Tutkuyu Kaybetmeyin

İlişkinizde Cinsel Tutkuyu Kaybetmeyin
20
Kas

İLİŞKİNİZDE CİNSEL TUTKUYU KAYBETMEYİN 

Kadınla erkek arasındaki cinsel çekim oldukça kuvvetli bir bağa sebep olur. Cinsel çekim eşlerin bir araya gelmesinde ve ilişkilerin yıllar boyu sağlıklı bir şekilde devam etmesinde  büyük rol oynamaktadır. Zaten amaç da eşlerin arasında ki bu çekim gücünü bir ömür boyu sürmesi sağlamak evlilik süresince karşılıklı cinsel arzu ve isteği korumaktır.

Tabi ki burada eşlere büyük vazifeler düşer. Cinsel uyumu korumanın püf noktalarını ve sağlıklı bir evlilikte cinsel yaşama gereken önemi çiftlerin vermesi lazımdır. Eşlerin birbirini tatmin ettiği ve beklentilerine cevap verdiği bir cinsel ilişki anlayışı kendiliğinden gelişmez. Eşlerin karşılıklı cinsel hayatları için emek harcaması ve özveride bulunması gerekir. Cinsellik de tıpkı kişilikte olduğu gibi her kişinin kendine özgüdür.Burada önemli olan eşlerin birbirine yaklaşırken saygılı olup onun ne hissedebileceğini düşünmektir.

CİNSELLİKTE EŞLER NELERİ PAYLAŞABİLİR

Cinsel yakınlık esnasında eşler kendilerine haz aldıracak duygular içinde birbirine yakın olmak, sohbet etmek, dokunmak, sarılmak, öpüşmek, masaj yapmak, birlikte banyo yapmak  ya da cinsel birleşme yollarıyla birlikte haz duyarak cinselliklerini paylaşabilirler. Tabi ki diğer yandan  aşk, karşılıklı beğenme, birlikte olmaktan mutlu olma ve bu konuda hayaller kurma, hatta yalnızca bakışma bile cinsel bir yaşantı anlamına gelebilir. Evlilikte cinsellik konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

CİNSELLİKTEN BEKLENTİLERİNİZİ DİLE GETİRİN

Aslında evlilikte yaşadığınız farklı sorunlar cinselliği etkilediği gibi, cinsellikteki sorunlarda evliliğinizdeki farklı sıkıntıları tetikleye bilir. Örneğin parasal konulardaki sıkıntılar veya çatışmalar cinsel arzuların azalmasına sebep olabilir. Yada cinsellikten alamadığınız eksik enerji hayatınızın diğer yerlerinde de kendini göstere bilir.  Kişisel inançlar da önemli bir faktördür. Cinsellikle eşlerin yapılmasını doğru ve uygun bulmadıkları birbirlerine göre durumlar olabilir.Bu noktada eşlerin cinsel beraberlikten beklentilerini ifade etmeleri için birbirlerine şans tanımalıdır.  Yoksa gerçek sebepten uzaklaşıp eşler olmayan sebepler yüzünden tartışmaya başlaya bilirler oysaki sebep cinsellikte istedikleri doyuma ulaşamamalarıdır.Eşlerin evlilikte  yeniliklere açık olması da oldukça önemlidir. Eşlerin karşılıklı konuşarak  cinsel hayatlarını rutin ve sıkıcı olmaktan kurtarmak için çaba sarf etmeleri gerekir. Böylece cinsel yaşamlarına farklı renkler ve heyecanlar katabilirler. Eşinizin cinsellikten beklentisi ve nelerden mutlu olup neleri arzuladığı, hayal ettiği ile ilgili daha  fazla şey öğrenmeye çalışın. Kadınlık ve erkeklilik bir bilinmezliktir; bu bilinmezlikle ilgili yeni şeyler öğrenmeye açık olmak da ilişkinizin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasın da önemlidir ve eşlerin  birbirlerine bu konuda yardımcı olmaları da atlanılmayacak kadar  önemlidir.

CİNSELLİKTE TUTKUYU KAYBETMEYİN

Evliliklerde cinsel hayatta  tutku ve içtenlik  çok önemlidir. Tutku ve içtenlik  kişilerin normal rutin hayatların da;  hangi işi yapıyor olurlarsa  olsunlar  güzel ve mutlu bir sonuç alması için adeta bir vazgeçilmezdir. Yaptığınız işi aşkla yapıp, işinizi severseniz; bu sizin alacağınız sonucun kalitesini artıracaktır. Bu mekanik yorumdan öte iki farklı insanı bir yatakta, bir evde bir araya getiren evlilik olgusu açısından baktığımızda duyguların önemi elbette çok büyüktür. Evliliğin her adımında olduğu gibi cinsellik açısından da eşleri bir arada tutup ilişkilerinin devamını sağlama ve mutlu bir birliktelik için de  duygular çok önemlidir. Eşler birbirilerinin duygusal ihtiyaçlarını fark etmelilerdir. Cinsel birleşme öncesinde en önemli husus budur. Duygusal açıdan birbirini tanımayan, eşinin ne istediğini önemsemeyen, onun duygularını anlamayan kişi eşinin kendisini cinsel açıdan tatmin etmesini beklemesi çok önemli bir hata olacaktır. Bu nedenle sadece cinsel sorunlar değil bütün evlilik içi çatışmaların temelinde duygusal farkındalığın artırılması çok önemlidir. Bu duygular fark edilemediğinde eşler arası hırçınlıklar kavgalar gerginlikler baş gösterir.

CİNSEL SORUNLAR İÇİN YARDIM TALEBİ

Cinsel sorunları için yardım talebinde bulunan eşler arasındaki ilişkinin niteliği cinsel konulu ilişki koçluğu sonucu açısından önemlidir. Bu noktada, çiftin arasındaki bağın niteliği hem yüzeysel hem de derin bir şekilde anlaşılmalıdır. Ki özde klinik sorunlar varsa ilişki koçu bu sorunlarla alakalı uzmanlara yönlendirme yapabilsin. Ayrıca ilişkiyi inceleme ve kişilerin sorunlarına çözümler bulmasın da; Birbirini derinden seven çiftler, işlevlerini yerine getirmeyi birbirlerini, hem bilinç düzeyinde hem de bilinç dışı düzeyde bütünüyle hissetmeyi gerçekten arzularlar. Böyle sevgi dolu çiftler için cinsel iyileşme tehdit oluşturmaz ve çatışma yaratmaz. Buna karşılık ilişkinin özünde düşmanlık, agresyon hakimse, etkileşimler görünüşte sakin olsa bile bunun tersi doğrudur. Böyle durumlarda iyi bir cinsel işleve yönelik arzu ifadesi, eşi incitmeye ve ona soğuk davranmaya yönelik bilinç dışı bir ihtiyaçla zıtlaşır. Bu tür bilinç dışı kızgınlıklar ve korkular terapi sürecine karşı da ciddi engelleri ve dirençleri harekete geçirecektir. Bir kadın derin kızgınlıklar beslediği bir erkeği nasıl sevgi ile okşayabilir ve ona nasıl haz verebilir? Yakınlaşmaktan ve ilişkiden korkan bir erkeğin bir kadına karşı sabırlı ve anlayışlı olma, onun kendisini uyarmasına izin verme olasılığı nedir? Negatif duyguların çözümlenebilir korkulara ve dargınlıklara dayandığı farklı bir takım durumlarda İlişki koçu negatif etkileşimleri başarıyla ele alabilir .Aslına bakarsanız cinsel konular da alınan ilişki koçluğu bir çiftin motive olup evlilik problemlerini çözmelerine yardım konusunda harika bir fırsat sağlar.

İlişki Koçluğu

 

 

 

dişilik eğitimi

Yorumlar

  • MEHMET SARI
    21 Kasım 2013

    Doğru ve güzel farklı faydalı bir yorumdur.Tebrik ederim yazarı.

  • Karole
    27 Kasım 2013

    hello there and thank you for your information

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir